نحوه چسب زدن بینی پس از جراحی

به دلایل مختلف بینی نیاز به جراحی پیدا می کند. ممکن است جراحی بینی به علت اصلاح و رفع نقایصی انجام شود از جمله: رفع نقایص مادرزادی، شکستگی و کج شدن بینی در حوادث، مشکلات تنفسی و…. اما در برخی موارد ممکن است جراحی بینی برای تغیر اندازه، تغیرشکل بینی، ایجاد تغیرات و اصلاحات در زاویه بین بینی با لب، تغیر در سوراخ بینی و.. انجام گیرد.

جراحی بینی به روش های گوناگونی انجام می شود از جمله رینوپلاستی که به دوصورت باز و بسته در کشور و سراسر جهان درحال انجام است.

در روش بسته، برش هایی در داخل بینی صورت می گیرد.

اما درروش باز، علاوه بر برش های داخلی، برش هایی نیز در پایین بینی انجام می شود.

بینی از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

  • یک سوم بالا بینی را پل می گویند که حالت استخوانی دارد.
  • قسمت میانی بینی و پایین، استخوانی و غضروفی است.
  • ناحیه پشت بینی
نحوه-چسب-زدن-بینی-پس-از-جراحی

نحوه-چسب-زدن-بینی-پس-از-جراحی

چرا بعد ازعمل بینی باید چسب بزنیم؟

به طور کلی چسب به علت عدم ایجاد تورم پس از جراحی بینی و ایجاد نشدن بافت کلاژن می باشد.

در عمل جراحی بینی، بافت ها جداسازی می شوند و سپس بازسازی خواهند شد. برای این که بافت ها بهتر کنارهم قرار بگیرند از چسب بینی استفاده می شود تا فاصله ای ایجاد نشده و خون یا بافت کلاژن تشکیل نشود و در نهایت نتیجه مورد نظر دریافت گردد.

نحوه زدن چسب بعد از جراحی بینی

یک چسب ده سانتی را از وسط بینی تا کناره ها بچسبانید.

یک چسب به شکل u را از یک طرف بینی وپایین بینی به طرف مقابل می چسبانیم به نحوی که نوک بینی دیده شده و قرینه باشد و نوک بینی به سمت بالا بماند.

سپس چسبی دیگری درشیار چسب قبل می گذاریم و درآخر سه چسب کوچک تر را تا ریشه بینی می زنید. (تعدای چسب ۲تا۲٫۵ سانتی از بالای نوک بینی تا بالای بینی می چسبانیم، بهتراست چسب ها همدیگر را بپوشنانند و دوباره یک لایه دیگر نیز چسب می زنیم.

جراحی بینی از حساس ترین جراحی هامی باشد که نیازمند تبحر بالای متخصص می باشد. دکتر فرشید صفدریان متخصص گوش و حلق و بینی در قزوین مشاورات قبل از جراحی بینی در قزوین را برای بیماران خود ارائه می دهد تا اطلاعات لازم را در این زمینه به دست آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید به پیج اینستاگرام ایشان مراجعه کنید.

چه زمانی چسب بینی را برداریم؟

تا زمانی که چسب تمیز است و کاملا به بینی چسبیده ، بهتر است تعویض نشود. اما در هر صورت بستگی به پوست بیمار دارد. درصورتی که بیمار، پوستی چرب داشته باشد مسلما زمان تعویض زودتر است و اما اگر پوستی خشک داشته باشد زمان بیشتری خواهد چسبید و نیاز به تعویض ندارد.

به طور میانگین، یک هفته تا ۱۰ روز چسب باید باشد و سپس تعویض شود، قبل از تعویض باید بینی خوب خیس بخورد و در حمام چسب برداشته شود و سپس پوست خشک شود و درنهایت چسب بعدی گذاشته شود.

اگر به هرعلتی در تعویض چسب و یا زدن آن با مشکل، درد، تغیر شکل بینی، عدم آگاهی از نحوه زدن چسب و…رو به رو هستید، حتما این عوامل را با پزشک در میان بگذارید و مشاره قبل از جراحی بینی را انجام دهید. زیرا چسب و نحوه زدن آن پس از جراحی بینی مهم است و بهتر است قبلا فرد آموزش لازم را کسب کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =