جراحی پولیپ بینی

پولیپ بینی یک زائده ای است که خوش خیم و کوچک می باشد و در محل حفره سینوس یا مسیر هوای بینی جای دارد . در برخی از افراد پولیپ به شکل انگورهای پوست کنده کوچک رویت می شود . پولیپ موجب به وجود آمدن مسائل متعدد و گوناگون می شود . بعضی از این موارد عبارتند  از تورم دراز مدت بافت بینی – سینوزیت مزمن – آلرژی – تنگی نفس .

 

جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی

پولیپپ بینی در اندازه های مختلفی وجود دارد . توده های کوچک در این حالت اصولا به دلیل نداشتن علائم خاصی قابل توجه نیستند . اما پولیپ های بزرگتر با در نظر گرفتن اینکه می توانند موجب بسته شدن مسیر هوائی بینی و تاثیرگذاری بر توانایی تنفسی و همچنین مستعد کردن فرد برای مبتلا شدن سینوزیت شدید یا مزمن شوند می توانند فرد را با اختلال و ناراحتی هایی همراه کند .

علائم

  • بینی دچار آبریزش می شود
  • حس بویایی یا چشایی با مشکل روبرو می شود
  • درد در قسمت سینوس و یا صورت
  • سر درد
  • فک بالا دچار درد می شود
  • خر و پف

تشخیص

جراح بینی می تواند بر طبق علائم و نشانه های بیمار با انجام معاینات فیزیکی – بررسی وضعیت فیزیکی پولیپ را تشخیص دهد .

 درمان

جراحی پولیپ بینی به عنوان آخرین روش درمانی می باشد که برای برطرف کردن پولیپپ بینی انجام می شود که دیگر روش های درمانی نتوانند مشکل را رفع کنند . جزئیات ویژه در رابطه با روش انجام جراحی پولیپ بینی بستگی به اندازه – موقعیت و تعداد پولیپ های بینی دارد . جراحی پولیپ بینی از دو روش انجام  می شود که عبارتند از

جراحی آندوسکوپی سینوس : در این جراحی جراح بینی می تواند بافتی که پولیپ بینی را تشکیل داده است را درمان کند و بافت سینوسی متصل به التهاب به وجود آمده را ترمیم کند . برای این کار جراح آندوسکوپ را به درون سوراخ های بینی وارد می کند تا بدین منظور به سوراخ های بینی دسترسی پیدا کند و بتواند از ابزارهای جراحی کوچک جهت بریدن پولیپ استفاده کند .

جراحی سینوس : این جراحی اصولا برای جراحی تومورهای سرطانی و همچنین عفونت های حاد انجام می شود . این روش درمانی دارای سابقه استفاده طولانی می باشد . در این روش در پوست بیمار شکاف هایی به منظور دسترسی مستقیم به قسمت داخل بینی به وجود می آید . این روش درمانی در کمتر مواقعی برای پولیپ بینی خوش خیم استفاده می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 2 =